
KARLOVARSKÝ KRAJ - Pachatelé se vydávají za známé a žádají peníze.
V tomto týdnu evidujeme v Karlovarském kraji nárůst kybernetické kriminality. Policie České republiky varuje veřejnost před novou vlnou podvodů, které se v uplynulém týdnu objevily na sociální síti WhatsApp. Evidujeme několik případů, kdy se neznámí pachatelé nabourali do účtů uživatelů této platformy a následně pod jejich identitou kontaktovali jejich přátele s prosbou o zaslání peněz.
Typickým scénářem podvodu je zpráva, která působí jako by ji psal důvěrně známý člověk – například rodinný příslušník, kolega nebo kamarád. Podvodník tvrdí, že je to akutní a nutně potřebuje rychlou finanční výpomoc s tím, že částku brzy vrátí. Komunikace bývá často psána spěšně a v naléhavém tónu, což má oběť přimět k okamžitému jednání.
Jak se chránit před podvodem na WhatsAppu a jiných komunikačních aplikacích?
1. Ověřujte si informace: Pokud vám někdo z blízkých napíše žádost o peníze, vždy si tuto žádost ověřte jiným způsobem – ideálně telefonickým hovorem nebo osobním setkáním.
2. Buďte obezřetní při neobvyklých požadavcích: Pokud zpráva přichází v nestandardní češtině, v noci, nebo obsahuje neobvyklou výzvu k poslání peněz, zbystřete.
3. Chraňte své účty: Používejte dvoufázové ověření (tzv. „2FA“) na všech sociálních sítích a komunikačních aplikacích, které tuto funkci umožňují.
4. Nikdy nesdílejte ověřovací SMS kódy: Pokud vás někdo požádá o zaslání kódu z SMS zprávy, pravděpodobně jde o pokus o zneužití vašeho účtu.
5. Nahlaste podezřelé chování: Máte-li podezření na podvod, okamžitě kontaktujte policii a informujte i daného známého, že mohl být jeho účet napaden.
V posledním případě si dosud neznámý pachatel přišel na více jak dva miliony korun. Opět přes mobilní aplikaci WhatsApp kontaktoval poškozeného jednatele společnosti, kdy se vydával jako příslušník Policie České republiky a aby toto utvrdil, odeslal poškozenému fotografii falešného služebního průkazu. Poškozeného uvedl v omyl pod smyšlenou legendou napadení jeho bankovního účtu. Poté jej měl odkázat na pracovníka banky, který ho následně přes stejnou mobilní aplikaci kontaktoval. Následně jej instruoval k provedení několika plateb v celkové částce přes dva miliony korun.
Policie důrazně varuje: ,,Nikdy neposílejte peníze pouze na základě zprávy v aplikaci! Nezapomeňte na pravidlo – důvěřuj, ale prověřuj!“
kpt. Bc. Zuzana Churaňová
16. 5. 2025

