






Tak by se dala stručně popsat pohnutka, proč Gary Mc Caleb před devíti roky, v roce 2016, navštívil západní Čechy, včetně Aše, aby si prošel místa, kudy jeho otec, kpt. Robert Mc Caleb, se svou jednotkou v roce 1945 osvobozovali jednotlivá města od německé okupace. Včera se k nám v doprovodu své dcery opět vrátil a vzpomínkové putování po stopách otce – vojáka, zažívá znovu. V itineráři má kromě Aše také Klatovy, Mariánské Lázně, Domažlice, Žinkovy a Nepomuk, kde pro jeho tatínka válka skončila.
Z vyprávění pana Mc Caleba jasně vyčnívá, jak svého otce uznával, jak uznával válečnou generaci mužů, o které říká, že je to generace v amerických dějinách největší.
Právě při osvobozování Aše, kousek od radnice, kpt. Mc Caleb utrpěl zranění, při kterém přišel částečně o sluch po zásahu tanku pancéřovou pěstí, za kterým se skrýval. Osádka tanku dopadla podstatně hůře. Mezi jmény padlých na ašském památníku v sadech Míru je uvedena i ona.
Z vyprávění našeho hosta jsme se dozvěděli, že jeho otec sloužil v armádě i přes handicap až do roku 1961, kdy v hodnosti podplukovníka odešel do zálohy.
Zajímali jsme se také o životní cestu pana Mc Caleba. On sám sloužil šest let v námořnictvu, na letadlové lodi, přes studium lesnictví a práci pro vládu se od svých 43 let, po absolvování právnické fakulty, věnuje advokacii, konkrétně ochraně svobody projevu a náboženského vyznání.
Hosta na radnici v Aši přivítal místostarosta Aše Pavel Matala, setkání se kromě zástupců médií zúčastnili také členové ašského studentského parlamentu při Městském domu dětí a mládeže Sluníčko. Návštěva byla zakončena zastavením a položením květin u památníku Americké armády v sadech Míru.
za tlumočení děkujeme paní Vlastě Liškové.
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši




